Европейската комисия предяви иск срещу България пред Съда на ЕС за това,

...
Европейската комисия предяви иск срещу България пред Съда на ЕС за това,
Коментари Харесай

Европейската комисия даде България на съд

Европейската комисия предяви иск срещу България пред Съда на Европейски Съюз за това, че не е транспонирала правилно Директивата по отношение на правото на информация в наказателното произвеждане. Крайният период за транспониране на директивата от страните членки беше 2 юни 2014 г. На 23 септември 2021 г. Комисията изпрати публично уведомително писмо на България за това, че не е транспонирала вярно директивата в националното си законодателство. На 28 септември 2023 г. Комисията изпрати стимулирано мнение, в което още веднъж посочи проблемите, изложени в формалното уведомително писмо. България към момента не е дала отговор изцяло на опасенията на Комисията, като да вземем за пример неправилното транспониране на приложното поле на директивата във връзка с лицата, които на процедура са обвинени в осъществяването на закононарушение, само че против които към момента не е повдигнато публично обвиняване. Това озчава, че в България обвинените без публично обвиняване в осъществяването закононарушение не се употребяват от правата, които им дава европейското законодателство, а това може да окаже зчително влияние върху справедливостта правосъдния развой против тях. Въпреки че България е подхванала първи стъпки за справяне с откритите проблеми по отношение на правото на декларация за правата в произвеждане по европейска заповед за арест и правото на достъп до материалите по делото, признатите спомагателни ограничения към момента не са задоволителни, с цел да се подсигурява вярното транспониране на тези права. Поради това Комисията реши да сезира Съда на Европейски Съюз.



Европейската комисия реши също да предяви иск срещу България пред Съда на Европейския съюз заради това, че не е въвела в националното си законодателство Европейския акт за достъпността на артикули и услуги за хора с увреждания. България разгласи, че ще предложи законопроект за транспониране на Европейския акт за достъпността и ще го показа на Народното събрание през декември 2023 г., само че Комисията към момента не е получила публично съобщение от българските органи. Комисията към този момент изпрати на България публично уведомително писмо през юли 2022 г., а след това — стимулирано мнение през юли 2023 г., само че защото България към момента не е уведомила за въвеждането на новите правила в националното законодателство, Комисията реши да сезира Съда на Европейския съюз.



Също по този начин Европейската комисия реши да предяви иск срещу България пред Съда на Европейски Съюз заради това, че българският закон за обществените услуги е в нарушаване на Договора за действието на Европейския съюз, защото оптималната дълготрайност на даването на краткотрайни обществени услуги, като консултантски услуги или услуги по покровителство, общественополезна работа, терапия и рехабилитация, образования за придобиване на умения и услуги за полагане на грижи, е лимитирана на шест месеца годишно. През юли 2019 г. Комисията изпрати първо публично уведомително писмо, последвано от стимулирано мнение през юли 2020 г. България призна нарушаването още през 2020 г., само че от този момент не е подхванала дейности, с цел да подсигурява спазването на правото на Европейски Съюз, макар уговорките си да одобри нормативен акт, отменящ оспорваната наредба.

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР